Řemeslo má respekt

Průvodce

Věříme, že kdo má svou práci rád a dělá ji dobře, zaslouží si respekt

Cíl kampaně

Spolu s vámi chceme změnit pohled současné společnosti na řemesla a řemeslné obory. Žijeme v době, kdy se pracovní úspěchy počítají na tituly a cizojazyčné názvy pracovních pozic. Věříme, že kdo má svou práci rád a dělá ji dobře, zaslouží si respekt bez ohledu na titul a obor, v němž pracuje, nebo podniká.

01 Existují historicky vytvořená pravidla, jimiž se řídíme. Mnohá z nich už ale nejsou aktuální, protože společnost se v čase proměňuje.

02 Změnit staré vzorce vyžaduje energii, motivaci, snahu a touhu něco změnit. Vy můžete být tou změnou.

03 Každý člověk je jedinečný a nikdo není dokonalý. Je důležité znát svou hodnotu a mít se rád, abychom se ve společnosti ostatních lidí cítili pohodlně.

Každý člověk se v životě dostane do situace, kdy potřebuje pomoc s něčím, co sám neumí. Není možné umět všechno, ale je možné zjistit, v čem dobří jsme a v tom se zdokonalovat. Když sami k sobě budeme upřímní a dopřejeme si čas se poznat a zjistit, co nám jde od ruky, co nás těší a co nás naplňuje, dáme si tu nejlepší šanci na úspěch.

Pomůžeme vám vybrat si studijní obor tak, abyste už během studia mohli začít žít svou skvělou budoucnost.

Náhled videa

Rozhodování

V době dospívání jsme vystaveni ohromnému tlaku, který přichází ze všech stran i z nás samotných. Procházíme fyzickou i psychickou změnou, naše těla, nálady i názory se mění a okolí od nás začíná očekávat jasné názory a trvalá rozhodnutí. Je v pořádku být občas ztracení a je v pořádku nevědět přesně nebo vůbec, co chceme. Lidé se formují i v čase, kdy jsou „oficiálně“ dospělí a jejich názory se mohou měnit i v důchodovém věku.

Je důležité začít za sebe a svá rozhodnutí přijímat odpovědnost. Učíme se to od dětství a v době dospívání už umíme rozlišit mezi tím, co je oukej a co je nepřijatelné.

Jedno z nejdůležitějších rozhodnutí, které musíme udělat, je vybrat si své povolání. Rozhodovat se v životě budeme stále a často se stane, že se nebudeme cítit připravení ani ve čtyřiceti.

Náhled videa

Získávání informací

Je přirozené řešit náročná rozhodnutí se svými blízkými – s rodiči, prarodiči, pěstouny, sourozenci nebo přáteli. Znají vás mnohdy lépe, než si chcete připustit, a vidí vaši situaci objektivněji. Navíc vás mají bezpodmínečně rádi, chtějí pro vás to nejlepší a sami byli před lety v podobné situaci, v jaké jste teď vy.

Pomoc s rozhodnutím vám jistě poskytují i učitelé či výchovní a kariéroví poradci ve škole. Znají vás, mají přehled nejen o vašich schopnostech, dovednostech i nedostatcích a problémech, ale hlavně o školách, jejich typech a požadavcích. Jsou objektivní a zkušení. Vedou vás k tomu, abyste přemýšleli o své budoucnosti.

Skvělá cesta je vyhledávat informace a odpovědi online – ale i ta má svá rizika. Anonymita lidem může pomoci otevřít se a sdělit své nejistoty a strachy, ale také může ukrývat podvodníky, kteří anonymity a zranitelnosti zneužívají. Používejte internet a sociální sítě tak, abyste se cítili v bezpečí. V případě, že se dostanete do situace, kdy budete na pochybách, řekněte o tom svým blízkým.

Náhled videa

Sociální sítě

Vytvořili jsme pro Vás bezpečnou síť na sítích. Na našich profilech a kanálech najdete odkazy na vyzkoušené weby, prověřené skupiny na chat, užitečné podcasty, vlogy a blogy k tématu výběru budoucího povolání a s tím spojené školy.

Založili jsme zatím profil na Instagramu a stránku na Facebooku.
Do budoucna rozšíříme naše aktivity o TikTok a kanál na Youtube.

Facebookovou stránku přepošlete svým rodičům, ať vědí, že na mobilu pracujete na své budoucnosti a neosočují vás, že jen hrajete hry a sledujete youtubery.

Dokažte dospělým, že vám chytrý telefon pomáhá, abyste vy sami byli ještě chytřejší! Ukažte jim, koho sledujete a co jste se naučili. Podívejte se společně na videa, která jsme pro vás natočili ke 13 oborům z našeho regionu.

Instagram
Facebook
Náhled videa

Materiály

Je toho hodně, co potřebujete před podáním přihlášky udělat, a proto jsme vám usnadnili práci a připravili balíček informací servírovaný prakticky a přehledně na jednom místě.

Stáhněte si brožurku, kde najdete mapu škol, přehled profesí a také informace o stipendiích. Víte například, že za rok můžete v některých oborech získat až 17 tisíc korun za dobré známky a docházku? A k tomu navíc kapesné z brigád ve firmách, které školy podporují a hledají si tam šikovné pracanty, kterým pak nabídnou zaměstnání.

Pokud se raději díváte na videa, než čtete, klikněte na šipku přehrát a za 15 minut získáte přehled o každé z profesí, na kterou se v našem regionu můžete přihlásit.

Náhled videa

Průvodce pro vás žáky, rodiče a učitele je sestavený tak, aby vám usnadnil cestu rozhodovacím procesem při volbě střední odborné školy.

Najdete v něm užitečné informace, praktická cvičení a důležitá data. Obsahuje trochu teorie, trochu praxe a zasazuje vás do situací a prostředí, která znáte a budete poznávat.

Důležitá data

Je skvělé, že se umíte orientovat na internetu, fungovat bezkontaktně – ale je velmi důležité abyste byli schopní fungovat v reálném světě. Zkuste zažít svou budoucnost už v přítomnosti.

Dny otevřených dveří

Podívejte se blíže na několik řemesel, která můžete studovat v našem regionu. Odborné školy budou mít od listopadu do února dny otevřených dveří. Více informací a kontakty na školy najdete u jednotlivých oborů na našem webu
https://remeslomarespekt.msk.cz

Veletrhy

3. a 4. prosince se bude na Černé louce v Ostravě konat prezenční Veletrh Student a Job.

Další veletrhy se budou konat online zde: https://veletrh-skol.msk.cz/ v termínech 15. – 24. 11. 2021 a 17. – 25. 1. 2022 vždy od 10:00 do 18:00.

Podání přihlášek

Odborné školy, kde se můžete vyučit řemeslu, mají termín podání přihlášek pro první kolo do 1. 3. 2022. Další kola pak vyhlašují školy podle své kapacity.

Může se zdát, že máš moře času, ale vzpomeň si, že nedávno začínalo léto – a to už je také dávno pryč.